Malina Wieczorek, wielowymiarowa polska artystka, malarka, wizjonerka i działaczka społeczna, wygłosi inspirujące wystąpienie „Mózg i sztuka” podczas IX Kongresu Patient Empowerment w Centrum Nauki Kopernik, 14 maja 2024 r.
Z ponad 20-letnim doświadczeniem w marketingu społecznym, autorka ponad 100 skutecznych i nagradzanych kampanii społecznych, prezeska Fundacji SM – Walcz o Siebie oraz założycielka Szkoły Motywacji, Wieczorek wprowadza sztukę w służbie neuroprotekcji. Podczas Kongresu zaprezentuje wystawę malarstwa „Neuroharmonia – Ciało i Dusza”, wpisującą się w globalny trend świadomego wykorzystania sztuki dla zdrowia i neuroprotekcji, który artystka z pionierską odwagą rozwija w Polsce, inspirując liczne publikacje w sieci i zdobywając uznanie polskich oraz międzynarodowych autorytetów.
„Mózg i sztuka” – neuroprotekcja w centrum uwagi
W swoim power speech Malina Wieczorek zaprezentuje, jak sztuka może przeciwdziałać skutkom chorób neurodegeneracyjnych, wspierając funkcje poznawcze i emocjonalne. „Sztuka to przestrzeń, w której ciało i dusza znajdują harmonię, chroniąc umysł” – mówi artystka, której abstrakcyjne akty kobiece, eksponowane od Wenecji po Times Square, łączą estetykę z nauką. Wystąpienie, oparte na rzetelnych badaniach, pokaże, jak świadome zaangażowanie w kreatywność aktywuje neurony, budując odporność mózgu.
Wystawa „Neuroharmonia – Ciało i Dusza”
W ramach Kongresu otwarta zostanie wystawa „Neuroharmonia – Ciało i Dusza”, prezentująca najnowsze prace Maliny Wieczorek, której wielowymiarowość – od malarstwa po marketing społeczny – znajduje odzwierciedlenie w jej sztuce. Jej obrazy, pełne płynnych linii i ziemistych tonów, odzwierciedlają symbiozę ciała i umysłu, inspirowaną naturą. Contemporary Art Curator Magazine (2025) opisuje jej twórczość: „Wieczorek maluje emocje i doświadczenia, które rezonują z uniwersalną ludzką kondycją, tworząc dzieła o głębokim wpływie emocjonalnym. Jej obrazy są zarówno intymne, jak i monumentalne, zapraszając widza do refleksji nad własnym istnieniem”. Polski portal Onet.pl (2023) podkreśla inspirującą moc jej sztuki: „Sztuka i życie Maliny Wieczorek należą do przykładów wyjątkowo inspirujących. Najbardziej poruszające historie artystyczne wiążą się właśnie z bezkompromisową autentycznością jednostki i jej dążeniem do odkrywania indywidualnej prawdy”. W artykule opisano jej cykl „Madonny”, w którym „kobiecość na obrazach Maliny Wieczorek jest wielowymiarowa – bywa pełna siły, witalności, a także bolesna i zdeformowana”, co koresponduje z ideą neuroprotekcji przez emocjonalną głębię sztuki. W wywiadzie dla portalu Rynek i Sztuka (2023) artystka mówi: „Sztuka jest dla mnie jak oddech. To sposób wyrażania emocji, myśli, doświadczeń, ale też narzędzie do budowania siły wewnętrznej”. Wystawa, dostępna w holu głównym Centrum Nauki Kopernik przez cały dzień Kongresu, zaprosi uczestników do kontemplacji i refleksji nad neuronalną mocą sztuki, zapowiadając przyszłe warsztaty w nowopowstającym Domu Myśli Twórczej „Z miłości do życia”.
Nauka potwierdza: sztuka i natura dla mózgu
Wpływ sztuki na zdrowie mózgu jest udokumentowany. Według PLoS One (2014), malowanie zwiększa poziom BDNF – czynnika wspierającego neuroplastyczność – o 15-20%. Świadoma kontemplacja dzieł sztuki aktywuje korę przedczołową, poprawiając funkcje wykonawcze (Frontiers in Human Neuroscience, 2017). Kontakt z naturą, który przenika twórczość Maliny, wzmacnia ten efekt: 90-minutowy spacer w parku redukuje aktywność w obszarach mózgu związanych ze stresem o 20% (Proceedings of the National Academy of Sciences, 2015), a regularne przebywanie w zieleni poprawia funkcje poznawcze o 16% u seniorów (Journal of Aging and Health, 2020). W obliczu prognozowanych kosztów demencji – 1,6 biliona USD do 2050 r. (Lancet Public Health, 2022) – sztuka i natura stają się strategicznymi filarami prewencji.
Globalny trend, polska pionierskość
Neuroprotekcja przez sztukę to dynamicznie rozwijający się światowy trend, w który Malina Wieczorek wpisuje się z wizjonerską precyzją. Yayoi Kusama, której powtarzalne wzorce stabilizują psychikę („Moje kropki ratują mnie przed chaosem”), pokazuje, jak sztuka może być osobistą terapią, redukującą stres neuronalny. Oliver Sacks w Muzykofilii pisał: „Sztuka ożywia neurony tam, gdzie słowa zawodzą”, dowodząc, że malarstwo i muzyka wspierają pacjentów z demencją. W Japonii shinrin-yoku (kąpiele leśne) od lat 80. poprawia koncentrację u 65% uczestników w przeciągu roku (Journal of Environmental Psychology, 2023). W USA programy arteterapii w szpitalach redukują objawy depresji o 25% (Journal of Clinical Psychology, 2023). W Polsce Wieczorek, wspierana przez Fundację SM – Walcz o Siebie, staje na czele tego ruchu. Jej najnowszy projekt, Dom Myśli Twórczej, będzie przestrzenią warsztatów łączących sztukę z neuroprotekcją. „Polska ma szansę stać się liderem w celowym wykorzystywaniu harmonii sztuki i nauki” – deklaruje artystka, inspirując liczne artykuły w sieci, które podkreślają jej pionierskie podejście.
Zaproszenie na IX Kongres Patient Empowerment
IX Kongres Patient Empowerment, organizowany pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta oraz wiodących organizacji pacjenckich, to wyjątkowa okazja, by doświadczyć wizji Maliny Wieczorek. Jej wystąpienie oraz wystawa „Neuroharmonia – Ciało i Dusza” otworzą dialog o przyszłości zdrowia mózgu. „Sztuka i natura to dwa filary harmonii – dla ciała, duszy i umysłu” – podsumowuje Malina Wieczorek.